معرفی منابع استخدامی

منابع آزمون سردفتری اسناد رسمی

خبر برگزاری آزمون سردفتری در سال ۱۴۰۲

– پایگاه خبری اختبار- رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد که آزمون سردفتری اسناد رسمی در سال ۱۴۰۲ نیز برگزار می‌شود.

به گزارش اختبار به نقل از تسنیم، حسن بابایی در جمع خبرنگاران گفت فرایند جذب پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری ۱۴۰۱ آغاز شده است و اگر همه‌شان هم صلاحیت داشته باشند، پروانه به تمامی آنها اعطا می‌شود.
سردفتر باید دارای صلاحیت عملی و علمی باشد

بابایی با بیان اینکه قانون تسهیل کسب و کار در بحث سرمایه‌گذاری است و به این دلیل اعطای مجوز وکالت از آن حذف شد، گفت: در قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۵۴ که هنوز نسخ نشده است، سردفتر باید دارای صلاحیت عملی و علمی باشد، موادی که قانون تسهیل هم آن را نسخ نکرده است.

وی تاکید کرد: سردفتری شغل نیست بلکه منصب است و حساسیت‌هایی دارد؛ از این رو مباحثی که رئیس قوه قضاییه در آیین‌نامه اصلاحی قانون دفاتر اسناد رسمی به آن تصریح کرده، ممانعتی با قانون ندارد.
سرنوشت قبول‌شدگان آزمون سردفتری ۱۴۰۱

رئیس سازمان ثبت اسناد در پاسخ به این سوال که سرنوشت ۹۵۰۰ متقاضی قبول شده در آزمون سردفتری سال گذشته چه می‌شود، گفت: فرایند جذب این پذیرفته‌شدگان آغاز شده است و اگر همه‌شان هم صلاحیت داشته باشند، پروانه به تمامی آنها اعطا می‌شود.
هم صلاحیت علمی لازم است و هم صلاحیت عملی

وی افزود: در حقیقت تمام کسانی که صلاحیت علمی دارند وارد فرآیند پذیرش می‌شوند، اما صلاحیت عملی از باب منصب و گزینش مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی در ادامه درباره تعارض بررسی صلاحیت پذیرفته‌شدگان با قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و نیز مصوبه هیئت مقررات‌زدایی بیان کرد: صلاحیت عمومی پذیرفته‌شدگان بر اساس قانون دفاتر اسناد رسمی که هنوز نسخ نشده است انجام می‌شود.
فرآیند اعطای پروانه به پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری چه زمانی به پایان می رسد؟

بابایی همچنین درباره زمان اتمام فرآیند اعطای پروانه به پذیرفته‌شدگان گفت: فرآیند پذیرش آغاز شده و به محض اینکه صلاحیت‌های عمومی پذیرفته‌شدگان بررسی شود، پروانه سردفتری به پذیرفته‌شده‌های نهایی اعطا می‌شود. برای افزایش سرعت کار هم به تمام استان‌ها اجازه دادیم تا اختبار متقاضیان را در دادگستری‌های مرکز آغاز کنند تا در این باره با تاخیر مواجه نشویم.

رئیس سازمان ثبت اسناد تصریح کرد: مقررات قانون تسهیل مغایرتی با آیین‌نامه اصلاحی رئیس قوه قضائیه ندارد و آنچه برای دفاتر اسناد رسمی مبناست قانون است و برای جذب سردفتری به نسبت جمعیت باید دفتر ایجاد شود و میزان درآمد و نسبت بازنشسته شدن نیز نیازسنجی و بر اساس آن آزمون برگزار می‌شود.

برگزاری آزمون سردفتری در سال ۱۴۰۲

بابایی خاطرنشان کرد: آزمون سردفتری امسال هم برگزار می‌شود.

سفارش کتاب و منابع استخدامی سردفتری اسناد رسمی


معرفی منابع آزمون سردفتری اسناد رسمی

 

ادبیات فارسی

 

ادبیات عرب

 

معارف اسلامی (احکام شرعی)

 

اطلاعات عمومی

 

حقوق ثبت (شامل آیین نامه ها، قانون حدنگار و کاداستر و مجموعه بخشنامه های ثبتی)

 

حقوق مدنی

 

حقوق تجارت

 

قانون دفاتر اسناد رسمی و آیین نامه مربوط

 

لیست کتاب های جامع و اختصاصی آزمون سردفتری اسناد رسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا